آژانس دیجیتال مارکتینگ فرکوش
نحوه اندازه گیری بازده بازاریابی اینفلوئنسری در سال 2022

نحوه اندازه گیری بازده بازاریابی اینفلوئنسری در سال 2022

اینفلوئنسر مارکتینگ به راحتی یکی از سریع ترین روش های بازاریابی است که در حال رشد است.

یکی از چالش برانگیزترین مسائلی که برندها هنگام استراتژی در مورد این نوع کمپین ها با آن مواجه می شوند، نحوه اندازه گیری ROI اینفلوئنسر مارکتینگ است.

اینها نگرانی‌های معتبری هستند، اما در مورد ROI بازاریابی تأثیرگذار نیز تعداد زیادی افسانه وجود دارد.

اینها اغلب می توانند مانع از اتخاذ استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ توسط شرکت ها شوند.

استراتژی های اینفلوئنسر بازاریابی موفق شرکت ها را ملزم به تخصیص بودجه می کند. اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی برای شراکت با یک نام تجاری در مورد یک پست حمایت شده، نرخی دریافت می کنند.

هر دو طرف بر اساس تعدادی از عوامل از جمله گستره اجتماعی تأثیرگذار، نوع محتوای حمایتی که قرار است تولید کنند و مدت زمانی که قرار است برند را تبلیغ کنند، درباره هزینه این مشارکت مذاکره کنند.

بنابراین، بازاریابان چگونه می توانند ROI بازاریابی تأثیرگذار خود را در مورد کمپین های خود اندازه گیری کنند؟ بازاریابان باید قبل از تعیین بودجه مناسب در مورد تمام هزینه های مرتبط با بازاریابی تأثیرگذار فکر کنند.

البته، درست مانند هر چیز دیگری، هزینه‌های پنهانی وجود دارد که بر بازگشت سرمایه و همچنین هزینه‌های حمایت مالی تأثیر می‌گذارد.

در این مقاله، ما در مورد آن هزینه‌های پنهان بالقوه‌ای صحبت می‌کنیم که بر بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ شما تأثیر می‌گذارند، تا بتوانید دقیقاً تصمیم بگیرید که چگونه بودجه مناسب را برای کمپین بازاریابی اینفلوئنسر بعدی خود در سال 2022 تخصیص دهید.

 

فرمول ROI اینفلوئنسر مارکتینگ

در اینجا یک فرمول بسیار آسان برای محاسبه بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ وجود دارد.

فرمول ROI اینفلوئنسر مارکتینگ
فرمول ROI اینفلوئنسر مارکتینگ

بازده سرمایه گذاری به طور کلی به صورت درصدی در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال، یک شرکت 10000 دلار برای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خرج می کند و این امر همچنان 20000 دلار درآمد ایجاد می کند.

این منجر به بازگشت سرمایه 200٪ می شود.

البته این بدان معناست که این کمپین اینفلوئنسر بازدهی مثبتی از سرمایه گذاری داشته و می تواند به عنوان یک موفقیت جدی تلقی شود.

با این حال، محاسبه ROI بازاریابی تأثیرگذار آسان‌تر از انجام آن است، و این مثال به طرز فریبنده‌ای ساده است.

 

پاسخ مستقیم یا آگاهی از برند؟

یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که می‌توانید هنگام راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ مناسب برای برند خود بردارید، دستیابی به اهدافتان است.

اهداف شما به وضوح تعیین می کند که چگونه نتایج خود را اندازه گیری می کنید. نتایج کمپین بخش مهمی از اندازه گیری بازگشت سرمایه شما است.

KPI برای استراتژی بازاریابی تأثیرگذار شما با هدف کلی شما تعیین می شود. به طور کلی، اهداف بازاریابی اینفلوئنسر به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: پاسخ مستقیم و آگاهی از برند.

 

آگاهی از برند

آگاهی از برند به این معناست که شرکت شما تا چه حد برای مشتریان قابل تشخیص است. اندازه گیری آن می تواند چالش برانگیزتر از یک کمپین پاسخ مستقیم باشد.

این به این دلیل است که تعیین کمیت احساسات شرکت و ارتقای شرکت دشوار است. شرکت‌های زیادی وجود دارند که نیاز به نظرسنجی‌ها و آژانس‌های گران‌قیمت برند دارند تا آگاهی از برند را بررسی کنند.

تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند برای اندازه گیری آگاهی از برند استفاده شود، از دسترسی اجتماعی گرفته تا تعامل و ترافیک وب سایت.

 

دسترسی اجتماعی (Social Reach)

دسترسی اجتماعی شامل مشترکین و دنبال کنندگانی است که در کانال های رسانه های اجتماعی خود دارید.

اگر یک اینفلوئنسر قصد دارد پست حمایت شده شما را در کانال‌های یوتیوب و اینستاگرام خود به اشتراک بگذارد، باید مشترکین یوتیوب و فالوورهای اینستاگرام او را اضافه کنید تا کل فالوورها را محاسبه کنید.

برداشت ها (Impressions)

برداشت در رسانه های اجتماعی به عنوان تعداد فالوورهایی که به پست اجتماعی نگاه کرده اند تعریف می شود. برداشت‌ها معیار مهمی برای دستیابی به دسترسی کمپین ما و روش ترجیحی برای دستیابی به دسترسی اجتماعی در مقایسه با دنبال کردن است.

می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌های تحلیلی معتبر برای هر کانال رسانه‌های اجتماعی مربوطه، به برداشت‌ها نگاه کنید. به عنوان مثال، می توانید به بینش های اینستاگرام نگاه کنید.

نامزدی (Engagement)

البته، نرخ تعامل تعاملی مخاطب را هنگام ارتباط با پست رسانه اجتماعی اندازه گیری می کند. این به شما می گوید که مخاطب چقدر محتوای شما را دریافت می کند.

KPIهایی که برای تعامل در رسانه های اجتماعی ردیابی می شوند، لایک، نپسندیدن، نظرات و اشتراک گذاری هستند. آنها همچنین می توانند شامل مواردی مانند رشد فالوور، منشن ها و هشتگ ها و پیام های مستقیم باشند.

پاسخ مستقیم( Direct Response)

پاسخ مستقیم، اقدام خاصی است که کاربر در پاسخ به کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما انجام داده است. وقتی صحبت از اینفلوئنسر مارکتینگ می شود، پست حمایت شده شما حاوی یک فراخوان واضح برای اقدام است که کاربر را تشویق به انجام آن اقدام می کند.

در نتیجه، بسته به خدمات یا محصول، KPIهای شما ممکن است مواردی از جمله ثبت نام، دانلود، یا فروش باشد.

 

خریدها (Purchases)

البته، تعداد افرادی که محصول شما را پس از دیدن تبلیغات رسانه های اجتماعی خریداری می کنند، معیار طلایی برای اندازه گیری بازده است.

شما می توانید فروش محصول را به طور بسیار خاص تجزیه و تحلیل کنید، و می توانید به مواردی مانند میانگین ارزش سفارش، درآمد و هزینه هر خرید نگاه کنید.

ثبت نام ها (Signups)

ثبت نام زمانی است که شخصی اطلاعات خود را برای ایجاد نمایه، عضو شدن یا اشتراک در خبرنامه شما ارسال می کند.

نرخ کلیک (Click-Through Rate)

نرخ کلیک شما تعداد دفعاتی است که افراد روی پیوندی که در پست تبلیغاتی پیشنهاد شده است کلیک می کنند. این کلیک کاربر را به یک URL هدایت می کند، جایی که او تشویق می شود برای چیزی ثبت نام کند یا حتی محصول شما را بخرد.

دانلودها

البته، اگر سرویسی ارائه می‌دهید که از کسی بخواهد این سرویس را در تلفن یا دسکتاپ خود دانلود کند، دانلودها مرتبط هستند.

 

هزینه بازاریابی اینفلوئنسری

برای محاسبه موفقیت آمیز ROI اینفلوئنسر مارکتینگ، باید هزینه هایی را که برای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما هزینه می شود، محاسبه کنید.

کارکنان و زمان

انجام تحقیقات مناسب و بررسی اینفلوئنسرهای بالقوه ای که ممکن است بخواهید با آنها همکاری کنید، زمان زیادی می برد.

همچنین باید اطلاعات تماس اینفلوئنسرها را بررسی کنید، خلاصه کمپین خود را بنویسید و سپس با اینفلوئنسرهای بالقوه تماس بگیرید.

از آنجایی که تأثیرگذاران زیادی در آنجا وجود دارند که با درخواست های برند درگیر می شوند، پیام شما باید مختصر و با دقت صیقل داده شود تا برجسته شود.

پس از این، مواردی مانند هماهنگی و مذاکره با اینفلوئنسرها وجود دارد که نیاز به زمان بیشتری دارد. همه این مراحل زمان زیادی می برد و افراد را ملزم می کند تا آنها را با موفقیت مدیریت کنند.

بسته به اینکه کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما چقدر بزرگ است، این می تواند به معنای سرمایه گذاری در یک برنامه آموزشی یا ایجاد نقشی خاص برای مدیریت اینفلوئنسر باشد.

 

هزینه های نرم افزار

نرم‌افزار تخصصی بازاریابی تأثیرگذار وجود دارد که برندها می‌توانند به راحتی کمپین‌های خود را مدیریت کنند. پلتفرم اینفلوئنسر نرم‌افزاری است که شرکت‌ها می‌توانند در چندین کانال رسانه‌های اجتماعی به دنبال اینفلوئنسرها بگردند.

وقتی صحبت از اینفلوئنسرها به میان می‌آید، این پلتفرم‌ها حجم عظیمی از داده‌ها را ارائه می‌دهند، اما این یک خیابان دوطرفه است. اگر اینفلوئنسرها به دنبال برندی برای همکاری هستند، می توانند به پلتفرم بپیوندند.

این پلتفرم‌ها هزینه ماهانه برای شما هزینه خواهند داشت، اما در بسیاری از مواقع، این پلتفرم‌ها هزینه ثابت یا درصدی را بر اساس بودجه کمپین شما دریافت می‌کنند.

 

هزینه های آژانس بازاریابی

یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ به خوبی تثبیت شده که یک کمپین را از ابتدا تا انتها اجرا می کند، برای خدمات خود هزینه ای دریافت می کند.

در بسیاری از مواقع، آژانس های بازاریابی نیاز به سرمایه گذاری بزرگ تری دارند، اما می توانند هزینه ها را در برخی زمینه ها کاهش دهند. بیایید نگاهی به برخی از مزایای کار با یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ بیندازیم.

 

صرفه جویی در زمان

برون سپاری کار پیدا کردن یک اینفلوئنسر و سپس کار با آنها می تواند در زمان شما صرفه جویی کند. این امر نیاز برند شما را به حضور افراد در محل اجرای کمپین اینفلوئنسر موفق شما بسیار کاهش می دهد.

نرخ اینفلوئنسر پایین تر

هنگامی که واقعاً شروع به کار با اینفلوئنسرها از طریق یک آژانس بازاریابی به صورت بلندمدت کردید، می توانید هزینه های اینفلوئنسرها را کاهش دهید و به آنها زیاد پرداخت نکنید.

آژانس های اینفلوئنسر مارکتینگ روابط بلندمدتی با اینفلوئنسرها برقرار کرده اند، به همین دلیل است که می توانند به راحتی در مورد هزینه های اینفلوئنسر مذاکره کنند تا در نهایت هزینه زیادی را پرداخت نکنید.

کمپین Data-Drive

آژانس‌های بازاریابی می‌توانند داده‌های عملکرد کمپین گذشته را اعمال کنند تا بتوانند انتخاب اینفلوئنسر را اطلاع دهند.

این می تواند به شما به عنوان یک برند کمک کند تا بفهمید کدام تأثیرگذار بیشتر از محصول شما سود می برد و احتمالاً بهترین بازگشت سرمایه را به شما ارائه می دهد.

این می تواند به شما کمک کند از هدر دادن پول برای تأثیرگذارانی که قرار نیست در اهداف شرکت شما به شما کمک کنند جلوگیری کنید. علاوه بر این، آژانس‌ها فقط با تأثیرگذارانی کار می‌کنند که حرفه‌ای هستند، بنابراین معیارهایی که به دست می‌آورند قابل اعتماد هستند.

 

هزینه های اینفلوئنسر

اینفلوئنسرها در ازای ایجاد یک پست حمایت شده، از شرکت ها پول دریافت می کنند. این پرداخت تقریباً همیشه به صورت نقدی است.

اینفلوئنسرهایی که هنوز کاملاً وجود ندارند، گاهی اوقات مایلند در ازای محصولات با کیفیت بالا یا حتی اقامتگاه مسافرتی، محتوای حمایت شده ایجاد کنند.

با این حال، با رشد صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ، قراردادهای تجاری مانند گذشته رایج نیستند و سازندگان فرصت های بیشتری برای استفاده از دنبال کنندگان خود دارند.

وقتی صحبت از اینفلوئنسرهای حرفه‌ای به میان می‌آید، تولید محتوای دارای برند البته شغل تمام وقت آنهاست، به این معنی که منبع اصلی درآمد آنهاست.

اینفلوئنسرهای نانو برای هر پست حمایت شده چند صد دلار دریافت می کنند، در حالی که اینفلوئنسرهای کلان می توانند ده ها هزار دلار برای هر پست حمایت شده دریافت کنند.

 

اینفلوئنسرها هزینه های خود را روی چه چیزی تعیین می کنند

اولین چیزی که اینفلوئنسرها هزینه های خود را بر اساس آن قرار می دهند محبوبیت است. البته این تعداد فالوورهایی است که آنها در تمام کانال های شبکه های اجتماعی خود دارند.

مورد بعدی تعامل است، که تعداد لایک‌ها و نظراتی است که آنها در مورد محتوا، کیفیت تولید، مهارت‌های خاص، مانند پخت و پز یا کاردستی، عملکرد گذشته کمپین‌ها و فاکتور «آن» دریافت می‌کنند.

البته تعیین این آخرین عامل دشوار است و همه آن را ندارند. گاهی اوقات، شما فقط با یک اینفلوئنسر مواجه می‌شوید که فاکتور «X» ناملموس دارد، که آن‌ها را در مورد سفیر بودن برندها بسیار مطلوب می‌کند.

 

نمونه های محصول

اگر شرکت شما محصولی را می فروشد، باید محصول خود را از طریق نمونه محصول با خالق خود به اشتراک بگذارید. اگر برند شما تجربه یا خدماتی را می فروشد، اینفلوئنسر باید قبل از ایجاد پست حمایت شده خود، آن را امتحان کند.

تولید محتوا

هزینه های تولید مانند ویرایش و عکاسی محتوا تقریباً همیشه در هزینه تأثیرگذار گنجانده می شود. این بدان معناست که اگر کمپین بزرگ باشد و به چیزهایی مانند آرایشگر، مسافرت یا آرایشگر نیاز داشته باشد، ممکن است یک برند مسئول هزینه های تولید باشد.

 

پست های تبلیغاتی

زمانی که اینفلوئنسر پستی را در فید خود به اشتراک گذاشت، شرکت شما می‌تواند آن را تقویت کند، به این معنی که می‌توانید از بازاریابی پولی برای دریافت تأثیرات بیشتر در پست استفاده کنید.

هزینه های قانونی

توسعه قراردادهای اینفلوئنسر در مورد مالکیت، شرایط، مجوزها و افشای اطلاعات باید در بودجه شما نیز لحاظ شود. چه وکیل قراردادی یا وکیلی داشته باشید که تمام وقت شما کار می کند، هزینه های حقوقی می تواند گران باشد.

با این حال، ضروری است که از یک قرارداد اینفلوئنسر بدون خطا استفاده کنید، و همچنین در مورد پست های حمایت شده از دستورالعمل های پلیس فتا پیروی کنید تا بتوانید از خود در برابر هر گونه مشکل قانونی محافظت کنید.

ردیابی و اندازه گیری

البته، زمانی که کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود را به بیرون فرستادید، باید نتایج را دنبال کنید. این یک مؤلفه اساسی در کار بازده سرمایه گذاری در بازاریابی تأثیرگذار است.

وقتی نوبت به اندازه‌گیری داده‌ها می‌رسد، مواردی که از نظر هزینه باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: پلتفرم‌ها یا نرم‌افزارهای تحلیلی، زمانی که باید اعداد را خرد کنید، و زمانی که برای جمع‌آوری اسکرین‌شات‌ها و تعیین کمیت نتایجتان نیاز است.

ROI اینفلوئنسر مارکتینگ بر اساس کانال رسانه های اجتماعی

وقتی صحبت از بازگشت سرمایه به میان می آید، همه کانال های رسانه های اجتماعی یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی سطوح تعامل قوی‌تر، قابلیت‌های بیشتر برای اندازه‌گیری و دستیابی به بازگشت سرمایه و تجزیه و تحلیل گسترده‌تر را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، YouTube مخاطبان بسیار درگیر را جذب می کند، و این واقعیت که آنها می توانند پاسخ را ردیابی کنند برابر است با بازگشت ملموس تر سرمایه گذاری.

هنگام کار کردن کمپین خود، باید به سطوح تعامل در کانال مورد نظر و همچنین نحوه تولید محتوای خود فکر کنید، به عنوان مثال. چه بخواهید یک استوری اینستاگرام باشد یا از طریق فید اینستاگرام اینفلوئنسر.

سپس، باید بررسی کنید که ردیابی عملکرد آن روش چقدر آسان است.

استوری های اینستاگرام و ویدئوهای یوتیوب سطوح بالایی از تعامل را ارائه می دهند، در حالی که پست های اینستاگرام و فید کمتر احتمال دارد که بازگشت سرمایه شما را به ارمغان بیاورند.

ابزارهایی برای ردیابی ROI بازاریابی اینفلوئنسر

البته، شما باید از بهترین ابزارهای اندازه گیری استفاده کنید تا به شما در اندازه گیری ROI بازاریابی تأثیرگذار و موفقیت کمپین خود کمک کنید.

تجزیه و تحلیل وب

گوگل آنالیتیکس مطمئناً به شما کمک می کند عملکرد وب سایت خود را ردیابی کنید و بهترین بخش این است که استفاده از آن رایگان و قابل تنظیم است، به این معنی که می توانید بازدیدکنندگان منحصر به فرد، ترافیک و دیگران را ردیابی کنید.

تجزیه و تحلیل بومی

البته، اکثر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در حال حاضر دارای تجزیه و تحلیل‌های بومی هستند که می‌توانید از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید و به شما کمک می‌کند مواردی مانند لایک، برداشت‌ها، بازدیدها، هشتگ‌ها و نظرات را حل کنید.

تحقیق کیفی

بررسی تمایلات و تمایلات شرکت شما به تحقیقات کیفی نیاز دارد. ابزارهای تحلیلی وجود دارد که می‌توانند از الگوریتم‌هایی برای مشاهده زبان مورد استفاده در نظرات برای ارائه این نوع داده‌ها استفاده کنند.

اگر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما نسبتاً کوچک است، ما یک رویکرد دستی را پیشنهاد می کنیم.

کد تبلیغاتی

پیشنهاد می کنیم در مورد کمپین تأثیرگذار خود که شامل خرید یا ثبت نام می شود، یک کد تبلیغاتی منحصر به فرد ایجاد کنید.

کدهای تبلیغاتی می توانند درصدی تخفیف از خرید محصول یا پیشنهاد بازخرید در صورت ثبت نام برای چیزی ارائه دهند.

از اینجا، می‌توانید تبدیل‌ها را به یک تأثیرگذار خاص از طریق کد تبلیغاتی آن‌ها پیوند دهید. تخفیف می‌تواند انگیزه‌ای را برای مخاطبان ایجاد کند تا خریدی را انجام دهند که آن هم به‌صورت تکانشی باشد.

پیوند قابل پیگیری

راه دیگر برای ردیابی بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ، قرار دادن یک URL در پست حمایت شده است. این می تواند مشتری را به یک صفحه فرود اختصاصی ارسال کند، جایی که ممکن است پیامی را ببیند که به طور خاص برای مخاطبان آن تأثیرگذار طراحی شده است.

از طریق صفحه فرود، می توانید تبدیل ها و بازدیدهایی را که از پست مارک شده به دست آمده اند را پیگیری کنید.

نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید

اولین کاری که باید هنگام تجزیه و تحلیل نتایج خود انجام دهید این است که هزینه های خود را جمع آوری کنید. شما باید هزینه های سخت مانند هزینه های نمایندگی، هزینه های تأثیرگذار و هزینه های تولید را در نظر بگیرید.

سپس، باید نحوه اندازه گیری ابزارهایی را که برای کمپین های متعدد استفاده کرده اید کار کنید. باید هزینه ابزارهای مورد استفاده برای کمپین های متعدد را اضافه کنید.

از اینجا، می‌خواهید به هزینه‌هایی نگاه کنید که تکرار می‌شوند، مانند اشتراک در یک نرم‌افزار خاص، و این کمی پیچیده‌تر است، زیرا در بسیاری از اوقات، این هزینه در بیش از یک کمپین پخش می‌شود.

دومین کاری که باید انجام دهید این است که بازده خود را اضافه کنید. می توانید با اضافه کردن KPIهای پاسخ مستقیم مانند مشترکین و خریدها شروع کنید.

این نوع بازده ها ساده ترین روش برای تعیین کمیت هستند. شما می توانید از طریق بازدید از سایت، فالوورهای رسانه های اجتماعی و تعداد مشترکین جدیدی که در خبرنامه خود دریافت کرده اید، این کار را انجام دهید.

از اینجا، می‌توانید بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ خود را محاسبه کنید. می توانید از فرمولی که در ابتدا در مورد آن صحبت کردیم استفاده کنید.

نحوه دستیابی به بازگشت سرمایه با اینفلوئنسرهای مثبت بازاریابی
مانند هر نوع رسانه پولی، هیچ راهی برای تضمین نتیجه مثبت وجود ندارد. اگر با یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ باتجربه کار می کنید یا یک مدیر اینفلوئنسر را استخدام می کنید که در دنیای اینفلوئنسر مارکتینگ مسلط باشد، قطعا شانس موفقیت خود را افزایش می دهید.

آخرین توصیه های ما برای شما به شرح زیر است: روی یک فراخوان برای اقدام برای کمپین خود تمرکز کنید، زیرا اگر از مخاطبان خود بخواهید کارهای زیادی انجام دهند، یا منجر به عدم اقدام یا سردرگمی می شود.

ثانیا، نکات صحبت را در مورد تأثیرگذاران محدود کنید تا پیام شما واضح باشد. همچنین، مطمئن شوید که قبل از انتخاب اینفلوئنسر خود، تکالیف خود را انجام داده اید تا در نهایت با یک اینفلوئنسر کار نکنید که تعداد زیادی فالوور تقلبی دارد.

همچنین باید به اینفلوئنسر اجازه دهید که در کمپین بازاریابی تأثیرگذار شما آزادی خلاقانه داشته باشد. این باعث می شود که محتوا بهتر شود و به معتبرتر شدن آن کمک کند.

کمپین خود را تعاملی نگه دارید، چه حمایت مالی از یک جایزه، میزبانی یک رویداد، یا ارائه یک تبلیغ منحصر به فرد.

ما مطمئن هستیم که پس از خواندن این مقاله، می‌توانید به آنجا بروید و بهترین کمپین بازاریابی تأثیرگذار را برای برند خود ایجاد کنید. با بازگشت سرمایه اینفلوئنسر مارکتینگ موفق باشید!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *